מחירי מכשירי שמיעה

 

מי שאובחן כלקוי שמיעה, יכול להיעזר במכשיר שמיעה – ולגלות כי עולם חדש של צלילים ותקשורת נפתח בפניו. מכשירי שמיעה הם מכשירים קטנים ה"מולבשים" מאחורי או בתוך האוזן, ובדרך כלל מספקים איכות שמיעה מוגברת לתקופה של כארבע עד חמש שנים. שוק מכשירי השמיעה הוא מגוון ועשיר, והוא מציע פתרונות באיכויות שונות ובמחירים שונים, ללקויות שמיעה. בדיקת שמיעה עדכנית, מקצועית ומדוייקת ומכון שמיעה מקצועי ואמין יסייעו לכם להתאים את מכשיר השמיעה המתאים לכם ביותר, הן מבחינת מענה לצרכים, הן מבחינת איכות והן מבחינת מחירי מכשירי השמיעה. במדריך שלפניכם, נבחן מה הם המאפיינים של מכשירי שמיעה באיכות בסיסית, ממוצעת ובאיכות פרימיום, מה מחירי מכשירי שמיעה באיכויות שונות – וכיצד ניתן לזכות בהשתתפות עבור התשלום על מכשירי השמיעה מטעם קופות החולים.

 

מכשירי שמיעה בסיסיים, ממוצעים ופרימיום

 

מכשירי שמיעה מגיעים באיכויות שונות, ומחירם נגזר מטיב השיפור שהם מציעים בשמיעה. מחירי מכשירי השמיעה משתנים בהתאם למאפייני המכשירים ביניהם: סוג הטכנולוגיה ורמת החדשנות של המכשיר, גודל המכשיר, סוג וחומרת לקות השמיעה שהמכשיר מספק מענה עבורה, המותג המייצר את מכשיר השמיעה, אחריות ושירות המוצעים על ידי החברה או משווק מכשיר השמיעה, ועוד. מומלץ לעשות השוואת מכשירי שמיעה היות וישנם המון מכשירי שמיעה עם פונקציות דומות וגם שונות בין המותגים.

ניתן לחלק את סוגי מכשירי השמיעה הקיימים בשוק היום לשלושה: מכשירי שמיעה בסיסיים, מכשירי שמיעה ממוצעים ומכשירי שמיעה באיכות פרימיום. הנה פירוט:

 

מכשירי שמיעה בסיסיים

 

מתפקדים כמגברים פשוטים לצלילים שמסביב, ללא תכונות נוספות של שיפור הצליל או התאמה למרחב. אפשרויות סינון צלילי רקע ורעשים בסיסית ביותר, והמכשירים מסופקים בדרך כלל ללא התאמה מיוחדת.

 

עלויות מכשירי שמיעה בסיסיים: מחירי מכשירי שמיעה בקטגוריה הבסיסית עד 2,000 ₪ בדרך כלל, וניתן להשיג מימון מלא לרכישתם מטעם קופות החולים

 

מכשירי שמיעה ממוצעים

 

מכשירי שמיעה ממוצעים מכילים יותר פונקציות לסינון רעשים ולאיכות השמיעה ביחס למכשירים הבסיסיים, הם בדרך כלל מספקים מספר ערוצים דיגיטליים לעיבוד שמע ולעיתים גם פונקציות מתקדמות יותר. הטכנולוגיה המשמשת עבור מכשירים אלה היא בדרך כלל לא מהחדשניות הקיימות בשוק, והם מתאימים בדרך כלל עבור מי שמחפשים פתרון לשמיעה טובה יותר בסביבה שקטה למדי, כמו: בבית, במפגש עם חבר אחד ובסביבות ללא רעשי רקע.

 

המחיר של מכשירי שמיעה באיכות ממוצעת עומד על עד 8,000 ₪.

 

מכשירי שמיעה פרימיום

 

מכשירי שמיעה מסוג פרימיום הם "המילה האחרונה" מבחינה טכנולוגית, הם בדרך כלל קטנים, ומספקים מענה אופטימאלי גם עבור מי שהשגרה שלו מורכבת מסביבות שונות, כמו למשל מסיבות ואירועים מרובי משתתפים ורועשים אל מול בילויים שקטים יותר הדורשים יכולות שונות ממכשיר השמיעה. מכשירי שמיעה פרימיום מיוצרים בדרך כלל על ידי החברות המובילות בשוק, ומסופקים בצירוף ליווי והתאמה אישיים ואחריות לאורך זמן.

 

הנה לפניכם כמה מהמאפיינים של מכשירי שמיעה, וההבדלים בין האפשרויות במכשירים ממוצעים ובמכשירי שמיעה מסוג פרימיום:

 

  • מספר ערוצי קליטה דיגיטליים (חמישה במכשירים בסיסיים, במכשירי פרימיום מעל 15 ערוצים)
  • טעינה אלחוטית
  • חיבורי BLUETOOTH לסמארטפון
  • שמיעה מרחבית (360 מעלות)
  • אפשרות להתאים (באופן ידני או אוטומטי) מצבי שמיעה – לסביבה שקטה ולסביבה רועשת, למשל
  • טכנולוגיה מפחיתת צפצופים ורעשי רקע
  • טכנולוגיה להפחתת עוצמת השמע של קולות חזקים במיוחד
  • טכנולוגיית חסימת הדהוד

ככל שהמכשיר שאתם בוחרים הוא מכשיר ממותג בעל מוניטין, מלווה בפונקציות שיאפשרו שמיעה טובה גם במצבים מיוחדים, עם תמיכה מקצועית ותחזוקה – הנאתכם מן השימוש בו צפויה לעלות (לצורך כך עשינו עבורכם השוואה בין מכשירי שמיעה).

 

מחירי מכשירי שמיעה פרימיום מתחילים בדרך כלל בסביבות 5,000 ₪ – תוכלו למצוא מכשירי שמיעה במחירים של מעל 10,000 ₪. מכשירי שמיעה, כאמור, מספקים שירות איכותי בדרך כלל למשך ארבע עד חמש שנים, לאחר תקופת זמן זו, תידרשו בדרך כלל לרכוש מכשיר חדש.

 

איך תדעו איזה מכשיר מתאים לכם – הן מבחינת איכות והן מבחינת מחיר?

 

חשוב לדעת, כי ההתאמה של מכשיר שמיעה, גם את היא נראית טריוויאלית (אם אתם שומעים יותר טוב, סימן שהמכשיר הוא האחד בשבילכם), דורשת התייחסות מקצועית להיבטים השונים של המיקום, התפעול וההתאמה של מכשיר שמיעה ללקות השמיעה שלכם. על כן, כל תהליך של בחירת מכשיר שמיעה חייב להתחיל מבדיקת שמיעה מקצועית. חשוב לדעת: את סוג בדיקת השמיעה שתבחרו (בדיקה בליווי קלינאי תקשורת, בדיקת טימפנומטריה, או אחרת) ואת מכון השמיעה שיבצע את הבדיקה – חשוב לבחור בהתאם לדרישות קופת החולים אם יש כאלה. במרבית קופות החולים יוצע לכם מימון ברמות שונות עבור מכשיר שמיעה – אולם רק בתנאי שבדיקות השמיעה בוצעו במכון שבהסדר ואת תוצאותיהן תגישו לקבלת אישור.

 

פיענוח תוצאות בדיקת השמיעה יאפשר לקבוע מהי חומרת לקות השמיעה, ואילו סוגים של מכשירי שמיעה עשויים לסייע לכם לשמוע טוב יותר.

 

סבסוד והשתתפות בעלויות מכשירי שמיעה מטעם קופות החולים

 

מכוני שמיעה מקצועיים וגדולים בארץ מציעים בדרך כלל ללקוחותיהם פעילות בשיתוף פעולה עם ארבעת קופות החולים, לזכאות סבסוד מכשיר השמיעה. כל קופת חולים מציעה מסגרת שונה לסבסוד מחירי מכשירי שמיעה אולם ככלל ניתן לומר כי מי שאובחן כסובל מלקות בשמיעתו על ידי מכון שמיעה מוכר מתוך רשימת מכוני השמיעה של קופת החולים – יזכה להשתתפות במחיר מטעם הקופה.

 

על פי סל הבריאות, זכאי כל מי שהוא בן 18 ומעלה לסבסוד בגובה של 3,640 ₪ לרכישת מכשיר שמיעה אחת לשלוש שנים. בחלק מקופות החולים הסבסוד ניתן אחת לשנה ולכל אוזן בנפרד. הסבסוד במפיק בדרך כלל למימון ללא השתתפות עצמית של מכשיר שמיעה מקטגוריית הבסיסיים, ולמימון עד 75% או עד 3,600 ₪ (הנמוך מביניהם) ממחירו של מכשיר שמיעה מקטגוריית ה"ממוצע" או ה"פרימיום" בכל רכישה, כאשר תדירות ההחלפה של מכשירי שמיעה נגזרת גם היא מאיכות המכשיר ואמינותו.