מכשירי שמיעה חכמים

מכשירי שמיעה משפרים את איכות חייהם של מי ששומעים פחות טוב מן הנחשב נורמלי אצל בני אדם. כדי שנשמע היטב צריכות לפעול יחד מספר מערכות שתחילתן באפרכסת האוזן החיצונית ועד העצב (nerve) המיוחד המוליך את הצלילים (המתורגמים לאותות חשמליים) אל המוח. גם המוח עצמו חייב להיות מסוגל "לפענח" את האותות ולתרגם אותם למחשבות. חשוב להבין שמדובר במערך מורכב של איברים עדינים. למשל, העצמות הזעירות ביותר בגופנו הן שלוש עצמות השמע, השוכנות באוזן התיכונה, ומעבירות את הרטט בעור התוף אל איבר באוזן הפנימית לצורך תרגומם שם לאותות חשמליים. קורה אצל מספר גדול של אנשים, במיוחד אצל מבוגרים, שמתפתחות תקלות שונות הפוגעות באיכות השמיעה. האופן בו מתבטאת הפגיעה בשמיעה עשוי להיות שונה מאוד ממקרה למקרה. כך למשל אדם מבוגר שלא שומע טוב בגלל בלאי טבעי של הגוף צריך מכשיר שמיעה שיעשה בשבילו דברים שונים מאוד ממה שצריך לעשות מכשיר שמיעה של ילד אשר נולד עם פגם כזה או אחר במערכת השמיעה.

 

כבני אדם אנו יצורים סקרנים ומצליחים לפתח טכנולוגיות מדהימות ולרתום אותן לשיפור איכות החיים של מאות מיליונים ברחבי העולם. גם בתחום מכשירי השמיעה ישנן התפתחויות דרמטיות בשנים האחרונות. מכשירי שמיעה חכמים הם כאלה היודעים לעשות הרבה יותר מדורות קודמים של מכשירי שמיעה. לפניכם סקירה קצרה אודות מכשירי שמיעה חכמים. בין היתר נענה על שאלות כגון מה ההבדל בין מכשיר שמיעה רגיל למכשיר שמיעה חכם? מי עשוי ליהנות משימוש במכשיר שמיעה חכם? מה היתרונות בשימוש במכשיר שמיעה חכם? מה מחיר מכשיר שמיעה כזה? האם ניתן לקבל סיוע במימון? ועוד.מה הופך מכשיר שמיעה "רגיל", למכשיר שמיעה חכם?

למעשה מזה שנים שמכשירי שמיעה יודעים לבצע הרבה יותר מהגברת צלילים והזנתם, באופן מוגבר, אל עבר עור התוף. הגברה של גלי הקול בטרם ימשיכו הלאה (במורד תעלת השמע, אל עבר עור התוף), היא עדיין חלק חשוב בכל מכשיר שמיעה אולם חשוב להבין שזהו רק הבסיס לעוד אינספור מניפולציות שניתן כיום לבצע כך שהאדם המשתמש במכשיר השמיעה ישמע יותר טוב את מה שחשוב כך למשל הגברת קולות שיחה תוך עמעום רעשי רקע היא פונקציה הקיימת ברוב מכשירי השמיעה שפותחו בעשור האחרון.


חשוב להבין שגם הדגמים המשוכללים ביותר של הדורות הקודמים של מכשירי שמיעה אינם יכולים לבצע עבור מי שמשתמש בהם את מה שיכול לעשות מכשיר שמיעה חכם. מכשיר שמיעה חכם הוא כזה המחובר דרך קבע (או לפחות כל אימת שניתן) אל רשת האינטרנט.השמיים הם הגבול

מי שמכירים את הספר המפורסם "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" (מאת דגלאסאדמס) אולי יזכרו שכדי לפתור את עניין השפה בו ינוהלו שיחות עם חייזרים (שדוברים שפה שונה מאוד מאנגלית) המציא הסופר דג מיוחד אשר לו נותנים לשחות במורד תעלת השמע ומרגע שהתמקם שם (ואינו גורם אי נוחות לבעל האוזן) יכול לתרגם כל שפה לכל שפה. ובכן, מכשיר שמיעה חכם עדיין אינו יודע לתרגם עבורנו סימולטנית את דבריו של אדם המדבר אלינו בשפה שאנו לא מכירים אולם יכול מאוד להיות שבעתיד הקרוב כבר תהיה למכשיר שמיעה כזה גם יכולות תרגום מסוימות.סל הבריאות כולל סיוע למי ששמיעת לקויה, מזה עשרות שנים שבישראל ניתן בדרך כלל לקבל סבסוד משמעותי לרכישת מכשיר שמיעה. המצב אינו שונה בכל הקשור למכשירי שמיעה חכמים, מכשיר שמיעה חכם מדגם איכותי עשוי לעלות 10,000 שקלים ואף יותר, אולם לאחר סבסוד רוב מי שרוכשים מכשיר שמיעה חדש משלמים רק רבע מהסכום ולעיתים אף הרבה פחות.